top of page

​ŠVÉDSKA TRAKČNÁ LAVICA

Účinky obrátenej polohy:
U človeka je krvný obeh v podstate vertikálny a zemská príťažlivosť v ňom hrá dôležitú úlohu. Pod rovinou srdca je tým postihnutý predovšetkým žilný obeh. Aby sa žilná krv dostala do srdca a do pľúc, musí prekonať zemskú príťažlivosť.
Deje sa tak hlavne svalovými sťahmi, ktoré stlačujú žily a tlačia krv smerom k srdcu. Toto riešenie je uspokojivé u prírodného človeka, ktorý musí pracovať telesne.
Naproti tomu u civilizovaného človeka, ktorý vedie prevažne sedavý spôsob života, sú svalové sťahy zaisťujúce normálnu rýchlosť krvného obehu nedostatočné.
To vedie k nahromadeniu žilnej krvi v dolných končatinách a hlavne v brušnej oblasti, kde krv stagnuje v brušných orgánoch, čo narušuje ich dobrú funkciu.
V častiach tela nad úrovňou srdca môže narážať na ťažkosti obeh krvi tepnovej, hlavne smerom k mozgu. Táto situácia je o to horšia, že civilizovaný človek má pri práci „hlavou“ veľké požiadavky na prívod okysličenej krvi do mozgu.
Vzpriamená poloha je taktiež príčinou posunutia vnútorných orgánov (poklesu žalúdku, čriev,...), čo vedie k funkčným poruchám.
Preto napríklad aj jogíni celkom logicky kladú veľký dôraz na obrátené polohy, ktoré umožňujú takmer okamžite odstrániť nevýhody vzpriameného postoja. 

V obrátenej polohe na trakčnej lavici sa svaly rýchlo uvoľňujú a chrbtica sa citeľne predĺži už po niekoľkých minútach. Toto predĺženie je spôsobené znovunasiatim tekutiny do jadra platničky, ktoré vyživuje chrupavku. Tým dochádza k regenerácii medziobratlových platničiek. Vzhľadom k tomu, že pre bolesti chrbta je charakteristické ich opakovanie a vekom dochádza k degenerácii, je to dôvod pre pravidelné používanie lavice.

Hlavné účinky trakčnej lavice:
 

  • predchádzanie vzniku statických porúch chrbtice (skolióza) u mladých jedincov v období rastu

  • prevencia vzniku bolestivých vertebrogénnych stavov /bolesti chrbta/

  • liečba všetkých bolestivých vertebrogénnych syndrómov

  • liečba porúch statiky chrbtice mladých jedincov (chybné držanie tela, skoliotické a kyfotické držanie tela, liečby skolióz všetkých stupňov)

Okrem toho má obrátená poloha na trakčnej lavici významné účinky na krvný obeh, brušné orgány, pľúca, mozog. Taktiež dôležité sú jej estetické a terapeutické účinky.

 
4€ 10 min.
i
Pri akýchkoľvek otázkach
volajte na číslo
 
0907 618 715

"...možeš ma na chlieb natierať, tak mi je dobre..."

 

POCITY KLIENTOV

Zaujala vás inverzná trakčná lavica?
Pri akýchkoľvek otázkach volajte na číslo
0907 618 715
Doprajte si oddych.
PROCEDÚRY
bottom of page